Operācija un uzturs

operacja_a_stan_odzywienia

Onkoloģiskas saslimšanas ķirurģiskas ārtēšanas rezultātā tiek izņemts audzējs un apkārt esošie audi, kas var saturēt audzēja šūnas. Dažkārt, lai novērstu audzēja izplatīšanos, tiek izgriezti arī veselie audi.

 
Operācijas veikšana kā viena no ārstēšanas metodēm ir atkarīga no:

  • audzēja veida,
  • audzēja atrašanās vietas,
  • audzēja šūnu atrašanās citos orgānos, ne tikai primārā audzēja atrašanās vietā, tā sauktās audzēja metastāzes.

Ne vienmēr iespējams veikt operāciju. Tomēr vairāk nekā pusei onkoloģisko slimnieku audzējs tiek operēts, un pēc tam tiek piemērotas citas ārstēšanas metodes, tādas kā radioterapija vai ķīmijterapija.

Operācijas un uztura terapia

Tā kā ar nepietiekamu uzturu un operāciju saistīti nopietni riski, visiem pacientiem ieteicams veikt uztures stāvokļa izvērtēšanu pirms ķirurģiskās operācijas. Pacientiem, kuri nav saņēmuši pilnvērtīgu uzturu, jāapsver iespējas sanemt uztura terapiju perioperatīvajā periodā. Jāapsver, vai uztura atbalstu pielietot šādos 3 posmos:

  • pirmsoperācijas,
  • perioperatīvajā,
  • pēcoperācijas.

Pirmsoperācijas un perioperatīvais periods

Daudzu ļaundabīgo audzēju gadījumā, nosakot diagnozi un pieņemot lēmumu par operāciju, pacientam jau ir pirmās nepietiekama uztura pazīmes, galvenokārt svara zudums. Tā iemesls galvenokārt ir pārāk maza, organisma prasībām neatbilstoša pārtikas daudzuma uzņemšana. Tādēļ ir tik svarīgi uzsākt uztura terapiju pēc iespējas agrāk, lai nodrošinātu pacientam pietiekamu enerģijas un olbaltumvielu daudzumu. Uzsākt savlaicīgu uztura terapiju pirms operācijas ir īpaši svarīgi pacientiem, kuriem audzējs lokalizēts galvas, kakla, kuņģa un zarnu apvidū, tieši viņi ir visneaizsargātākie pret nepietiekamu uzturu un vēža kaheksiju. Uzsākot uztura terapiju pirmsoperācijas periodā, pacienti var tikt pienācīgi sagatavoti operācijai un tādējādi var novērst viņu uztures stāvokļa pasliktināšanos pēc operācijas.

Pēcoperācijas perio

Pēcoperācijas periodā galvenais ārstēšanas mērķis ir atjaunot normālu pacienta organisma darbību, kā arī samazināt komplikācijas. Šajā laikā organiskam nepieciešams daudz vairāk barības vielu, īpaši olbaltumvielu, kurām ir svarīga loma brūču dzīšanā un organisma reģenerācijā. Pacienti nelabprāt ēd, tādēļ šajā laikā ir svarīgi regulāri uzraudzīt pacienta uztures stāvokli un nepieciešamības gadījumā ieviest uztura terapiju. Šajā periodā ļoti noderīgi ir dzeramie ārstnieciskā papilduztura preparāti, īpaši tiem pacientiem, kuriem ar tradicionālo ēdienu tikai daļēji tiek nosegtas enerģijas vajadzības.

Atbilstošs uztures stāvoklis samazina pēcoperācijas komplikācijas risku, tostarp:

  • veicina pēcoperācijas brūču sadzīšanu,
  • samazina pēcoperācijas komplikāciju risku,
  • samazina vielmaiņas komplikāciju rašanās risku,
  • saīsina laiku, kas jāpavada slimnīcā.

Uztura atbalsts ir nepieciešams arī pacientiem, kuriem audzēja likvidēšanas nolūkā ir izņemti orgāni (vai to daļas), kas atbild par pārtikas uzņemšanu, gremošanu vai uzsūkšanos. Ja operācija veikta galvas vai kakla apvidū, pacientam bieži vien ir košļāšanas un rīšanas problēmas. Savukārt pacientiem, kuriem operēti gremošanas sistēmas orgāni, bieži parādās gremošanas un barības vielu uzsūkšanās traucējumi. Uztura terapija ir paredzēta, lai nodrošinātu organismam atbilstošu nepieciešamo uzturvielu daudzumu.

 

drukāt
drukāt
adv_banner adv_banner
art2
Svara zuduma sekas onkoloģiskās saslimšanās

Cilvēka ar onkoloģisku saslimšanu organismam...

vairāk>
jak_zmotywowac_chorego_do_podjecia_leczenia
Kā motivēt slimnieku uzsākt ārstēšanos?

Sabiedrībā onkoloģiskas saslimšanas tiek...

vairāk>
jak_radzic_sobie_z_diagnoza_choroby_onkologicznej
Kā tikt galā ar onkoloģiskas saslimšanas diagnozi?

Pacientu un aprūpētāju aizsardzības...

vairāk>

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.