Nepietiekama uztura pazīmes onkoloģisko saslimšanu gadījumā

objawy_niedozywienia_w_chorobie_nowotworowej

Ar ko parasti saistās nepietiekams uzturs? Daudzi cilvēki šo terminu saista tikai ar pārtikas trūkumu pasaules nabadzīgajos reģionos. Nepietiekama uztura problēma skar 25 % Trešās pasaules valstu iedzīvotāju.

 
Svarīgi, ka nepietiekams uzturs pacientiem slimnīcās ir problēma arī attīstītajās valstīs, tostarp Latvijā. Tiek lēsts, ka aptuveni 30 procenti pacientu, kuri tiek uzņemti slimnīcā, nesaņem pietiekamu uzturu, līdz ar to hospitalizācijas laikā situācija saasinās, jo nepietiekama uztura pazīmes netiek uztvertas nopietni.

Kas ir nepietiekama uztura uzņemšanas sekas?

Malnutrīcija ir stāvoklis, kas attīstās nepietiekamas barības vielu absorbcijas vai pārmērīgu zaudējumu dēļ, šīs barības vielas nepieciešamas, lai saglabātu audu veselību un orgānu funkcionēšanu. (Definīcija: Dr. hab. Mareks Pertkevičs (Marek Pertkiewicz) departamenta Vispārējās ķirurģijas un Klīniskā uztura Medicīnas akadēmija Varšavā, Polijas parenterālā un enterālā uztura biedrība).

Kādi ir malnutrīcijas simptomi?

Pirmais un redzamākais simptoms, kas liecina par nepietiekamu uzturu un stāvokļa pasliktināšanos, ir ķermeņa svara zudums. Svara zudumu izraisa audzēja attīstība un pārtikas uzņemšanas samazināšanās.

Citi sākotnējie malnutrīcijas attīstības simptomi ir:

  • vājums, nogurums un miegainība,
  • apātija un depresija,
  • ēstgribas zudums, ātra sāta sajūta.

 
Ļoti bieži šie simptomi tiek ignorēti, rezultātā slimības procesi kļūst intensīvāki un ārstēšanas efektivitāte samazinās. Vēlīnie malnutrīcijas simptomi:

  • sausa, zvīņaina un bāla āda,
  • muskuļu vājums, muskuļu masas zudums,
  • mazasinība (anēmija),
  • sliktāka brūču dzīšana,
  • imunitātes pazemināšanās, paaugstināta uzņēmība pret infekcijām.

 
Kam jāpievērš īpaša uzmanība?

Ēstgribas trūkums un svara zudums ir simptomi, kurus bieži neņem vērā. Tiem tomēr vajadzētu būt kā brīdinājuma zīmei, kas norāda nepieciešamu pievērst uzmanību pacienta uzturam.

 
Lai uzraudzītu onkoloģisko pacientu uzturi— regulāri aizpildiet anketu Organisma uztures stāvokļa novērtējums onkoloģisko saslimšanu gadījumā, kuru var lejupielādēt šeit: Anketa PDF. Anketa ir pieejama arī tiešsaistē: anketa.nutriciaoncology.lv

* Basics in Clinical Nutrition. Sobotka L. (red.), Prāga: Galen; 2004.

 

drukāt
drukāt
adv_banner adv_banner
art2
Svara zuduma sekas onkoloģiskās saslimšanās

Cilvēka ar onkoloģisku saslimšanu organismam...

vairāk>
jak_zmotywowac_chorego_do_podjecia_leczenia
Kā motivēt slimnieku uzsākt ārstēšanos?

Sabiedrībā onkoloģiskas saslimšanas tiek...

vairāk>
jak_radzic_sobie_z_diagnoza_choroby_onkologicznej
Kā tikt galā ar onkoloģiskas saslimšanas diagnozi?

Pacientu un aprūpētāju aizsardzības...

vairāk>

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.