Ķīmijterapija un uzturs

chemioterapia_a_stan_odzywienia

Ķīmijterapija ir visbiežāk sastopamā vēža ārstēšanas metode. Tās gaitā pacientam tiek ievadīta ķīmiska viela (ķīmijterapijas zāles vai dažādu zāļu ar citotoksisku iedarbību kombinācija), kuras uzdevums ir audzēja šūnu iznīcināšana.

 
Tādēļ, lai samazinātu kaitējumu organismam, tās pacientiem tiek dotas noteiktos intervālos. Tomēr nav iespējams pilnībā novērst šāda veida ārstēšanas blakusparādības, piemēram, apetītes trūkumu, sliktu dūšu, vemšanu, u.c.

Ķīmijterapijas blakusparādības

Galvenais ķīmijterapijas mērķis ir cīnīties pret ļaundabīgo audzēju. Blakusparādības, kas rodas ķīmijterapijas laikā, ir mazāk bīstamas cilvēku veselībai nekā turpmākā slimības attīstība. Tas nenozīmē, ka jums nevajadzētu mēģināt ar tām cīnīties vai tās ierobežot.

 
Ķīmijterapijas blakusparādību smagums atkarīgs gan no pacienta jutības pret izmantotajiem medikamentiem, gan arī no lietoto zāļu veida. Pēdējos gados, pateicoties mūsdienu papildu terapijas metodēm, ir izdevies ievērojami samazināt ārstēšanas blakusparādības. Palīdz arī zāles blakusparādību mazināšanai. Diemžēl nav iespējams tās novērst pavisam. Ķīmijterapijas blakusparādības atstāj iespaidu galvenokārt uz orgāniem, kuru šūnas dalās ļoti intensīvi, tostarp:

  • kuņģa-zarnu trakta gļotādu — rezultātā slimniekam parādās sāpes mutes dobumā, čūlas un caureja.
  • kaulu smadzenēm — tas veicina anēmiju, samazinās balto asins šūnu un trombocītu skaits pacienta asinīs,
  • matu folikuliem — rezultātā notiek intensīva matu izkrišana.

Biežas ķīmijterapijas blakusparādības, kas diemžēl ietekmē pacientu uzturu, ir arī: slikta dūša, vemšana, caureja, apetītes trūkums, garšas sajūtu traucējumi un sausums mutē. Daudzas no nevēlamajām parādībām, piemēram, matu izkrišana, ir atgriezeniska — pēc ārstēšanas mati ataug, un kuņģa-zarnu trakta gļotāda atjaunojas.

Visas no minētajām blakusparādībām var radīt grūtības saglabāt pacientam pareizu uzturvielu uzņemšanu organismā — to dēļ pacients nevēlas ēst, samazinās barības vielu uzsūkšanās kuņģa-zarnu traktā. Nepietiekams uzturs organismā var izraisīt ārstēšanās efektu pasliktināšanos, sliktākajā gadījumā — pat jāpārtrauc pretvēža terapija.

 
Vairāk informācijas par to, kā tikt galā ar sliktu uztures stāvokli, jūs atradīsiet sadaļā Uztura rekomendācijas, Uztura papildinātāji onkoloģisko saslimšanu gadījumā, kā arī www.nutriciaoncology.lv

drukāt
drukāt
adv_banner adv_banner
art2
Svara zuduma sekas onkoloģiskās saslimšanās

Cilvēka ar onkoloģisku saslimšanu organismam...

vairāk>
jak_zmotywowac_chorego_do_podjecia_leczenia
Kā motivēt slimnieku uzsākt ārstēšanos?

Sabiedrībā onkoloģiskas saslimšanas tiek...

vairāk>
jak_radzic_sobie_z_diagnoza_choroby_onkologicznej
Kā tikt galā ar onkoloģiskas saslimšanas diagnozi?

Pacientu un aprūpētāju aizsardzības...

vairāk>

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.